Rozhovor s hlavním trenérem.

Redakce | 10. 7. 2024

Ještě než odstartují přípravy na novou sezónu, máme pro vás rozhovor s hlavním trenérem Štefanem Knapíkem, který se poohlédl za ročníkem 2023/24.

Sezóna 2023/24 je za vámi. Jaký z ní máte pocit?

„Musím se přiznat, že před sezónou byly cíle o něco vyšší. Ale poté, co se nám nepovedl vstup do soutěže podle představ, je nakonec naše umístění snesitelné. Paradoxně vítězství v posledním utkání by nám přineslo spokojenost se třetím místem, ale porážka nás odsunula na místo páté.“

V krajském poháru jste dovedl mužstvo až do samotného finále. V čem vidíte hlavní důvod, že se tento úspěch nepodařilo dotáhnout do úplného konce?

„Máme nějakou herní tvář, v té době jsme měli i herní pohodu, výsledkově se nám dařilo. Bohužel ve finále, kdy jsou vyšší nároky na mentální stránku, jsme to nezvládli. Nepovedlo se nám prosadit se proti hlubokému bloku soupeře. S odstupem času můžeme říct, že nás tato porážka ovlivnila i v závěru sezóny.“

Po osmadvaceti soutěžních kolech jste získali 50 bodů. Podařilo se vstřelit 77 branek a 54 obdržet. Ukazují vám něco tyto statistiky?

„Počet obdržených branek je příliš vysoký, ale chybu nehledejme jen u obránců, ale u obranné činnosti celého týmu. Zejména rychlejší přepínání musíme zlepšit.“

Kdo byl podle vás klíčovým hráčem sezóny?

„Nerad vyzdvihuji jednotlivce, fotbal je týmový sport a každý hráč má zásluhu na konečném výsledku, třeba i ten, co odehrál jen pár minut.“

Už delší dobu se do prvního týmu zapojují hráči z rezervy nebo dorostu. Někteří do přípravy, někteří naskakovali z lavičky a někteří se dokonce probojovali do základní sestavy. Je pro vás důležité, že můžete skládat tým z odchovanců a nemusíte tolik hledat v jiných klubech?

„Myslím si, že je to o klubové filozofii, je to naše cesta a pokud budeme mít talentované hráče, kteří mají dostatečnou kvalitu, nemusíme se ohlížet jinam.“

Kdybyste si měl připomenout jeden špatný a jeden dobrý moment z této sezóny, které by to byly?

„Asi nejhorším fotbalovým momentem bylo zklamání hráčů po prohraném finále krajského poháru, jak už jsem zmiňoval, podepsalo se to na nás. Na druhou stranu jsme předvedli v poháru skvělé výkony a to nás musí těšit.“

Častokrát se zmiňuje divize, která se dlouhou řadu let v Litoměřicích hrála. Je to pro vás jednoznačný cíl pro nadcházející sezónu?

„Mým cílem je posouvat tým stále dopředu, kondičně i herně. Umístění ne vždy odpovídá tomu, co se děje na hřišti, protože těch proměnných je ve fotbale strašně moc.“

Bude se v létě nějak výrazně obměňovat kádr? Kde nás nejvíce tlačí bota?

„Jsme domluveni s několika hráči do přípravy. Pokud prokáží svou kvalitu, a já tomu věřím, tak kádr posílíme. Ale nemyslím si, že bychom výrazně obměnili kádr.“

Kdy se vaši svěřenci poprvé setkají v rámci letní přípravy a jaký bude program?

„První trénink nás čeká 15. července, což je vcelku pozdní termín. Hráči dostali individuální plány, tak se nebudeme muset zdržovat kondiční stránkou. Testy nám ukážou jejich připravenost. Během přípravy odehrajeme pět přípravných utkání v režimu středa-sobota.“

Dovolte ještě jednu osobní otázku. Jste držitelem licencí UEFA A a kondiční trenér FAČR A. Nemáte chuť si zkusit trénovat ve vyšší soutěži? Měl jste někdy nějakou zajímavou nabídku?

„Na prvním místě je pro mě rodina, už takhle je to pro ni náročné. Nabídky jsem měl a stále mám, ale cítím, že mám v Litoměřicích rozdělanou práci, kterou chci dokončit. Práce u A týmu mě zatím naplňuje. Samozřejmě ne vždy je vše podle představ, ale mám výzvy rád, nutí mě se stále posouvat.“